Přeskočit na obsah | Přeskočit na navigaci

Typy vodoměrů

Typy vodoměrů

Sdělení k typům měřidel - vodoměrů uváděným na český trh

Vážení obchodní přátelé,
                V poslední době se ve vodárenském prostředí často diskutují typy vodoměrů. Nejčastěji se můžeme setkat s pojmy jako: „mechanické vodoměry“, „elektronické vodoměry“, „statické vodoměry“, „měřidla“, „měřiče“, „ultrazvukové vodoměry“ apod.

 

Rád bych předešel případným nedorozuměním, proto uvádím na pravou míru následující body:

  1. Výroba mechanických vodoměrů nekončí a jsou dále uváděny na trh a jistě ještě dlouho budou vyráběny a uváděny na trh – např. vodoměry Elster/Honeywell, Itron, Maddalena apod.

  2. Pojem „měřič“ je v souvislosti s měřením protečeného množství vody (fakturačními vodoměry) pojem po metrologické stránce neodborný.        Správný pojem je „měřidlo“ (pl. „měřidla“), ve vodárenství lze používat – „vodoměr“ / „vodoměry“. Viz. zákon č. 505/1990Sb. „o          metrologii“.

  3. Doba platnosti ověření stanovených měřidel protečeného množství vody – vodoměrů na studenou vodu je 6 roků.        Bez ohledu na to, zda jsou vodoměry mechanické nebo elektronické, někdy také nazývané jako statické (například ultrazvukové).             Tato doba je dána Vyhláškou č. 345/2002Sb. kterou se stanoví měřidla k povinnému ověřování a měřidla podléhající schválení typu.

Tento stav platí ke dni 1.1.2024. V budoucnu se může Vyhláška změnit. Pokud k tomu dojde, buedte na tomto místě neprodleně informováni.

 

Pokdu budete mít jakékoli dotazy, prosím, kontaktujte nás na info@kapka-vodomery.cz

 

Můžete pokračovat na

Mechanické vodoměry

Ultrazvukové elektronické (statické) vodoměry

 

Více informací o elektronických vodoměrech

https://staticke-vodomery.cz

https://elektronicke-vodomery.cz
V kategorii nebyl nalezen žádný produkt.

Kontakt

Bylany 85
284 01 Kutná Hora

Hodiny pro zákazníky:
Po - Pá: 7 - 11 a 12 - 14

327 512 918

K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie.
Více informací