Přeskočit na obsah | Přeskočit na navigaci

Bytové vodoměry

 
 

Rozúčtování konečným spotřebitelům u BD a SVJ z pohledu 

BYTOVÝCH VODOMĚRŮ

 

Evropská unie postupně zavádí novinky v oblasti měření energií spotřebovávaných konečnými spotřebiteli – nájemníky v bytových družstvech a vlastníky jednotek v SVJ. Novinky jsou zaváděny za účelem úspory energií, digitalizace měření a tím snadnějšímu přístupu i informacím o spotřebě.

 

Novou směrnicí Evropského parlamentu a Rady 2018/2002/EU z 11. prosince 2018 se změnila směrnice 2012/27/EÚ o energetické efektivitě (EED). Tato směrnice již měla být převedena do českého práva, ale tento převod nabral zpoždění. Dříve či později však bude muset být tato směrnice aplikována, proto je třeba se na tuto změnu připravit.

 

Co zavádí EED?

Od 15. 10. 2020 - Musí nově instalované vodoměry na teplou vodu umožňovat dálkový odečet dat a uživatelé musí být o své spotřebě informovaní minimálně dvakrát do roka.

Od 1. 1. 2022 - Musí uživatelé s vodoměry na teplou vodu, které je možné dálkově odečítat, dostávat měsíční informace o spotřebách.

Od 1. 1. 2027 - Vodoměry na teplou vodu, které není možné dálkově odečítat, musí být o tuto funkci doplněné, nebo vyměněné za vodoměry, které dálkový odečet umožňují.

Shodně toto platí také pro měřiče tepla.

 

Co to znamená?

Vzhledem k pětileté lhůtě platnosti ověření bytových vodoměrů je nutné vodoměry, kterým v roce 2023 končí lhůta platnosti ověření, nahrazovat již letos takovými, které lze od roku 2027 odečítat pomocí systému pro automatické odečty. Toto nařízení platí pro: vodoměry na teplou vodu a měřiče tepla.

 

Jaké vodoměry použít?

Použít lze:

 1. moderní ultrazvukové stabilní a vysoce přesné vodoměry bez pohyblivých částí s integrovaným radiomodulem a dlouhou životností 16 let
 2. klasické mechanické vodoměry s pohyblivými částmi doplněné o radiomoduly pro dálkový odečet s živostností 5 let

 

Jakou technologii použít pro dálkové odečty?

Pro odečet měřidel se používají bezdrátové technologie pro odečet dat z měřidel. Pro pochůzkové odečty (vhodné do roku 2027) je vhodná technologie wMBus 868 MHz, kterou lze použít i po roce 2027.

Pro odečty online lze použít opět wMBus 868 MHz nebo sítě LoRa. Nejpozdějí od roku 2027 bude třeba Váš dům vybavit technologií pro automatický sběr dat wMBus nebo LoRa. Do té doby lze odečítat vodoměry pochůzkou bez nutnosti instalace dalších technologií.

 

Jakým způsobem předávat informace konečným spotřebitelům?

Od 1. 1. 2027 bude povinnost předávat spotřebitelům data o spotřebě každý měsíc. Toto předávání dat zajišťujeme pomocí softwaru pro zpracování dat a technologie pro automatický sběr dat.  

 

Doporučení:

 1. Doporučujeme již od letošního roku přecházet na vodoměry, které budou vyhovovat legislativě od roku 2027.
 2. Doporučujeme používat přesné ultrazvukové vodoměry (UZ) bez pohyblivých částí z těchto důvodů:
 • UZ vodoměry jsou výrazně přesnější oproti mechanickým vodoměrům
 • UZ vodoměry jsou ze svého principu neovlivnitelné
 • UZ vodoměry zaznamenávají výrazně menší průtoky než mechanické vodoměry
 • Životnost je 15 let, oproti 5 let životnosti mechanických vodoměrů – v 15 letem horizontu je jejich použití levnější
 1. Nejpozději od roku 2026 doporučujeme postupně budovat ve Vašich domech technologii pro sběr dat z měřidel, tak, abyste ji mohli od roku 2026 využívat dle platných předpisů.  

 

Společnost Kapka spol. s r.o. Vám může nabídnout kompletní řešení od vodoměrů po systémy sběru dat a přistup pro jednotlivé spotřebitele.

 
 

Jsou jednovtokové suchoběžné vodoměry s antimagnetickou ochranou rozšířené v mnoha zemích Evropy. Vyrábí se ve velikostech R 1/2" a R 3/4" s nominálním průtokem Q3 1,6 m3/hod a Qn 2,5 m3/hod. Jednotlivé typy vodoměrůjsou připraveny pro rádiový systém odečtu měřidel

Jsou jednovtokové mokroběžné vodoměry s vysokým stupněm neovlivnitelnosti, jejichž konstrukce umožňuje měření spotřeby vody na stejném principu jako u domovních (vodárenských-patních) vodoměrů. Vodoměry jsou připraveny pro rádiový systém odečtu měřidel. Dodávají se ve velikostech R 1/2" a R 3/4" s trvalým průtokem 1,6 m3/hod a 4 m3/hod.

Popis vodoměru

 • vodoměr na studenou vodu do 30°C a na teplou vodu do 90°C
 • v souladu s ISO 4064 metrologická třída B pro horizontální montáž a třída A pro vertikální montáž
 • schválení typu měřidla v ČR i EU
 • magnetická ochrana
 • maximální pracovní tlak 10 barů
 • hygienické testy pro pitnou vodu dle vyhlášky 408/2005 Sb.

Kamstrup Multical 21

Jedná se o vodoměr s ultrazvukovým principem měření je to velice spolehlivý a přesný vodoměr. Velice rychle se rozšiřuje v obasti bytových vodoměrů také díky integrovanému radimodulu a možnosti dálkových odečtů. Pro využítí dálkových odečtlů je třeba dokoupit USB čtečku s anténou. 

Ultrazvukový vodoměr s radiomodulem, libovolná montážní poloha.

 

Enbra ETI

Vodoměr Enbra ETI má integorvaný pulzní výstup díky němuž je snadno připojitelný k systému dálkovýcj odečtů nebo může být využit pro řízení dávkování. 

Jednovtokový suchoběžný vodoměr s antomagnetickou ochranou, libovolná montážní poloha. 

 

Sensus Residia Jet

Jednovtokový suchoběžný vodoměr s antomagnetickou ochranou, libovolná montážní poloha.

K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie.
Více informací