Přeskočit na obsah | Přeskočit na navigaci

Dálkové odečty vodoměrů

Dálkové odečty vodoměrů pochůzkou/pojezdem a ONLINE dálkové odečty v jednom prostředí

Leták A4 ke stažení zde.

Máme bohaté zkušenosti. Dodali jsme již mnoho tisích vodoměrů s dálkovým odečtem.

 

 

Dálkové odečty vodoměrů pro: 

 

Vyplňte FORMULÁŘ a budeme Vás kontaktovat ohledně dálkových odečtů

Základní informace:

Dálkové odečty vodoměrů v dnešní době představují stále se zvyšující způsob, jakým se získávají údaje pro fakturaci za spotřebu vody. Kromě fakturace lze dálkové odečty využít i k soukromému použití a evidenci spotřeby vody v domácnosti, průmyslovém areálu apod. Dálkově odečítat lze bytové vodoměry, domovní vodoměry i průmyslové vodoměry. Velmi důležitým je i následné elektornické zpracování získaných dat o stavech vodoměrů (a spotřebě) fakturačím systémem. Je třeba volit systém dálkových odečtů tak, aby byl zajištěn přenos do fakturačního systému. 

Naše společnost nabízí řešení dálkových odečtů pochůzkou/pojezdem (WalkBy/Drive/By) a řešení dálkových odečtů ONLINE, případně výhodnou kombinaci obou řešení.

Výhody dálkových odečtů vodoměrů:

 • Neruší odběratele – samotný odečet je realizován, aniž by o něm odběratel vědět, nedochází k žádnému zásahu do soukromí. Odečítači stačí zpravidla projít před domem nebo projet ulici autem.
 • Dálkové odečty jsou bezpečnější pro samotné odečítače – není třeba, aby pro odečet vodoměru museli chodit do jakkoli nebezpečných míst. Dálkové odečty vodoměrů zajišťujíí spolehlivé a bezpečné získání údaje o spotřebě i s ohledem na současnou epidemii COVID 19, kdy nedochází ke kontaktu odečítače s odběratelem
 • Efektivita  - realizace dálkového odečtu je mnohonásobně rychlejší, než fyzické (manuální, vizuální) odečty. Tím dochází k poklesu nákladů na práci odečítače.
 • Využití SMART technologií – vodoměry vybavené dálkovými odečty obsahují „chytré“ technologie pro zjišťování nestandardních stavů spotřeby a dokážou upozornit na případné problémy u odběratele. Vodoměry hlásí alarmy (únik, havárie, zpětný tok, otočený vodoměr, riziko zamrznutí, ovlivnění magnetem, sejmutí radiomodulu, stav baterie apod.). Díky tomu dokážete uspořit náklady na vodu odběratelům a teké s vodou šetřit.
 • Elektronizace údajů pro další zpracování – díky tomu, že údaje o spotřebě jsou elektronizované, je usnadněno jejich zpracování ve fakturačních systémech, vyhodnocovacích algoritmech či využití k prezentaci pro odběratele. Tímto dochází ke zrychlení a zjednodušení práce, navíc se tím omezí riziko chyb způsobených špatně přepsanými hodnotami.

 

Dálkové odečty vodoměrů lze provádět dvěma různými způsoby:

 

A: Pochůzkou/pojezdem

Vodoměr je vybaven radiomodulem, který vysílá pravidelně (cca každých 15 sekund) stav vodoměru a tento signál je přijímán odečítačem při průchodu nebo průjezdu ulicí.

Výhody odečtů pochůzkou/pojezdem:

 • Není třeba budovat nebo udržovat nákladné telekomunikační sítě základnových stanic, či platit za jejich provozování.
 • Odečet je možno realizovat kdykoli, kdy je třeba bez dalších nákladů (spojovací poplatky, poplatky za přenesené zprávy apod.).
 • Odečítání probíhá pohodlně do mobilní aplikace, data jsou dostupná rovnou v elektronické formě k fakturaci, prezentaci zákazníkovi apod.
 • Odečítač má okamžitý přehled o případných nestandardních stavech na vodoměru (únik, havárie, zpětný tok, otočený vodoměr, riziko zamrznutí, ovlivnění magnetem, sejmutí radiomodulu, stav baterie apod.)  a má možnost na ně reagovat (například upozornit odběratele na místě, nebo zavoláním).
 • Životnost radimodulu – radimodul je napájen baterií a při standardním využití (vysílání každých cca 15 sekund) je jeho výdrž cca 15 let.
 • K odečtům pochůzkou/pojezdem dokážeme připojit široké spektrum vodoměrů různých výrobců, nejste tedy odkázání pouze na jednoho dodavatele vodoměrů a jeho podmínky.

 

B: Online odečty

Vodoměr je vybaven radiomodulem, jehož signál je zpracováván v pevně vybudované bezdrátové telekomunikační síti základnových stanic. Odečet je realizován automaticky několikrát denně.

Výhody online odečtů:

 • Trvalý přehled o stavu odběru – údaje o spotřebě jsou k dispozici kdykoli, aniž by bylo třeba vyslat odečítače realizovat odečty.
 • Správce vodovodní sítě má okamžitý přehled o případných nestandardních stavech na vodoměru (únik, havárie, riziko zamrznutí, stav baterie apod.)  a má možnost na ně reagovat (například upozornit odběratele na místě, nebo zavoláním).
 • Dostupná data lze snadno využít pro statistické zpracování údajů o spotřebě (průtoku) vody a tím odhalovat případné úniky ve vodovodní síti.
 • Na základě naměřených hodnot z online odečtů v důležitých bodech sítě je možno zahájit odečty pochůzkou a zjistit konkrétní místo (zákazníka), kde dochází k úniku vody, aniž by museli být všechny vodoměry připojeny do online odečtů. Tímto řešením narůstá ekonomická efektivita celého systému a jeho potenciál k řešení ztrát a úniků.
 • Do sítě online odečtů dokážeme připojit téměř jakýkoli vodoměr. Nejste tedy odkázání pouze na jednoho dodavatele vodoměrů a jeho podmínky.
 • Online odečty jsou energeticky náročnější, ale přesto je výdrž baterií při několika odečtech denně cca 6 let – tedy stejná, jako je doba platnosti ověření vodoměru.

 

Naše společnost nabízí unikátní řešení odečtů vodoměrů oběma technologiemi a jejich ekonomicky efektivní propojení.

Pro aplikace ve větších vodárenských společnostech dokážeme propojit oba způsoby odečtů (pochůzkou/pojezdem a online) s informačním/fakturačním systémem vodárenské společnosti, tak, aby byly získané informace o spotřebě využity rovnou k fakturaci za spotřebovanou vodu.

Dále nabízíme jednoduché řešení pro správu zákazníků, odběrných míst a vodoměrů dostupné přes webové rozhraní, které správci vodovodní sítě umožní rychlé a pohodlné nasazení dálkových odečtů vodoměrů. Není třeba pořizovat složité technologie a dálkové odečty můžete začít používat prakticky ihned.

Data o spotřebě je možné zpřístupnit odběratelům přes webové rozhraní, aby měli přehled o průběhu spotřeby vody v čase, či aby měli přehled, když jsou zrovna mimo domov.

 

Řešení dálkových odečtů:

 

 

 1. Vodoměr s radiomodulem

Spolupracujeme s nejvýznamnějšími výrobci vodoměrů a radiomodulů. Dokážeme poradit, zda je možné pro dálkové odečty využít Vaše stávající vodoměry, či případně doporučíme nové vodoměry dle Vašich požadavků, finančních možností a s ohledem na kvalitu vody ve Vaší vodovodní síti.

Vodoměry lze provozovat v síti pro sběr dat pochůzkou/pojezdem nebo online.

V případě pochůzkových odečtů volíme technologii wMBus 868 MHz.

V případně ONLINE odečtů volíme technologii NB IoT v sití Vodafone (dostupnost signálu NB IoT v místě lze ověřit snadno, pomocí mobilního telefonu se SIM Vodafone CZ).

 

 1. Bluetooth anténa a mobilní telefon

Anténa s technologií wMBus 868 MHz zajišťuje komunikaci mezi vodoměrem a mobilním telefonem s aplikací pro sběr dat z vodoměrů. Tato anténa je nutná pro odečítání pochůzkou/pojezdem. Není nutná pro odečítání vodoměrů ONLINE prostřednictvím NB IoT.

 

 1. Aplikace pro mobilní telefon Wnet WalkBy

Umožňuje dálkové odečítání vodoměrů pochůzkou/pojezdem různých výrobců pomocí wMBus standardu, kromě toho umožňuje také ruční zadávání naměřených hodnot a tedy využití namísto papírových odečtových knížek. Aplikace je dále propojena s webovým rozhraním pro správu odběrných míst nebo přímo napojena na informační/fakturační systém vodárenské společnosti.

 

 1. Webové rozhraní WnetAMR

Slouží k pohodlné evidenci odběrných míst, zákazníků, vodoměrů, radiomodulů apod. Komunikuje s odečtovou mobilní aplikací WnetWalkBy, přes kterou probíhají odečty vodoměrů pochůzkou/pojezdem nebo klasicky vizuálně. Dále komunikuje se sítí NB IoT, kde získává odečty z vodoměrů, které jsou sledovány ONLINE.

V případě, že vodárenská společnost již má svůj informační systém a nepotřebuje evidenci odběrných míst, vodoměrů apod., realizujeme propojení se stávajícím informačním systémem.

 

Schéma řešení:

Kontakt

Bylany 85
284 01 Kutná Hora

Hodiny pro zákazníky:
Po - Pá: 7 - 11 a 12 - 14

327 512 918

K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie.
Více informací